Wakacje w Grecji? Koniecznie to przeczytaj!

Wakacje w Grecji? Koniecznie to przeczytaj!

Kilka praktycznych uwag:

 1.  Cena wynajmu samochodu zależy od nasilenia sezonu (lipiec, sierpień, pierwsza połowa września – najdrożej), ceny w poszczególnych wypożyczalniach są do siebie zbliżone. 
 2. Wycieczki oferowane przez biura podróży (takie pakiety) są zawsze co najmniej 30% droższe od lokalnych i dwukrotnie droższe, niż samodzielne zwiedzanie wyspy. 
 3. Jeśli chcecie wiedzieć, jaka jest temperatura wody w morzu – sprawdźcie pod tym linkiem https://www.seatemperature.org/europe/greece/
 4. Jeżeli interesuje Was temperatura powietrza, sprawdźcie tutaj, jest też długoterminowa https://www.accuweather.com/en/gr/greece-weather
 5. Jeśli chcecie skosztować lokalnych potraw, idźcie do lokalnej tawerny, najlepiej tam, gdzie siedzą sami Grecy. W hotelu w zestawie “all inclusive” nie ma możliwości skosztowania prawdziwej kuchni, co najwyżej poznacie smak owoców 🙂 .
 6. Generalnie w Grecji potrzebne są buty do pływania nawet, jeśli plaża jest piaszczysta, to należy się zabezpieczyć przez np. jeżowcem lub innymi niespodziankami w wodzie.
 7. Tak, w całej Grecji są węże, jadowite żmije i skorpiony, nie jest to rzadkość, po prostu trzeba o tym pamiętać.
 8. Jeśli jedziecie sami, to szukajcie noclegów na booking.com albo – co teraz jest bardzo modne w Grecji na https://www.airbnb.pl
 9. Jeśli szukacie pamiątek z Grecji, to polecam: oliwę, oregano, dżemy i nalewki (te rzeczy polecam kupować w sklepikach w monastyrach, mnisi sami je wytwarzają), wina, suszone pomidory.
 10. I jeszcze jedno, opiekun w hotelu czyli tzw. rezydent nie jest waszym kolegą, koleżanką. Często nie ma zielonego pojęcia o miejscu, gdzie jest, przyjechał tylko na jeden sezon, a jego praca polega na tym, żeby sprzedać wam, jak najwięcej, w końcu z tego ma całkiem niezłą prowizję. I niech się rezydenci nie obrażają, ale niestety taka jest brutalna prawda. Kilka lat temu jedna rezydentka, skądinąd miła dziewczyna, napisała do mnie tuż po sezonie, że właśnie skończyła pracę z turystami, ostatni wyjeżdżają w kolejny dzień, a ona zostanie jeszcze parę dni, i ona teraz się mnie pyta: co zwiedzić na Samos?. O tempora o mores! 
 11. Greckie słońce pali, weźcie filtry.
 12. We wtorki muzea i miejsca archeologiczne są zamknięte dla zwiedzających – zmienione od tego roku, wcześniej to były poniedziałki.
 13. Monastyry są zamykane codziennie od 13.00 do 17.30 (albo i dłużej).

Jeśli jesteście zainteresowani informacjami o Samos, to wszystko znajdziecie w książce “Samos mój Eden”, którą kupicie pod tym linkiem Samos mój EDEN